Logo IBS
Istarski Boćarski Savez - bocanje.ibs.hr

Svjetski kup u francuskom Saint Vulbasu

Drugu godinu za redom hrvatska boćarska reprezentacija stigla je do polufinala i osvojila brončane medalje na ekipnom Svjetskom kupu u mješovitim disciplinama, koji je proteklog vikedna, u subotu i nedjelju, 4. i 5. studenog 2023. odigran u Saint Vulbasu nedaleko Lyona.

Nakon što je prošlogodišnja hrvatska reprezentacija na putu do finala zaustavljena od Slovenije, ovogodišnju reprezentaciju u kojoj su Nives Jelovica (Pula) i Žarko Jerčinović (Drivenik, Općina Vinodolska) nastupali u preciznom izbijanju i krugovima u parovima, a Ria Vojković (Pula) i Marino Milićević (Biston, Baška Voda) u mješovitim štafetama, predvođena izbornikom Vjekoslavom Matetićem, zaustavljena je od Francuske. Na kraju su ove godine Francuzi osvojili Svjetski kup pobijedivši u finalu Slovence.

Hrvatska na SK u Francuskoj

U prvom dijelu Svjetskog kupa 12 reprezentacija natjecalo se u četiri skupine, a Hrvatska je u svojoj skupini ostvarila obje pobjede sa 4:2 nad Turskom i Čileom te se plasirala u polufinale. Oba uspjeha u skupini hrvatski su reprezentativci ostvarili na isti način. Nakon što su Jelovica i Jerčinović bivali poraženi u preciznom izbijanju, pobjeđivali su u krugovima, da bi pobjedonosne poene našoj selekciji donosili Vojković i Milićević u štafeti. Pri tom su Ria i Marino protiv Čileanaca sa 53 pogotka iz 58 izbačaja za jedan pogodak poboljšali hrvatski rekord koji je do sada Vojković držala zajedno sa Brunom Kraljićem.

Marino Milićević i Ria Vojković novi hrvatski rekorderi u mix štafeti

Polufinale protiv Francuske Jelovica i Jerčinović su otvorili porazom u preciznom izbijanju 32:29 od Annaelle Barazzutti i Romaina Garcie, ali su potom Nives i Žarko iste suparnike pobijedili u krugovima 31:23. O plasmanu u finale odlučivalo se potom u štafeti u kojoj Vojković i Milićević nisu imali izgleda jer su Floriane Amar i Guillaume Abelfo postavili novi svjetski rekored slavivši pobjedu 56(58):48(57).

Nives Jelovica i Žarko Jerčinović s francuskim suparnicima Romainom Garciom i Annaelle Barazzutti

Rezultati:

Skupina 1

Hrvatska - Čile 4:2
(precizno izbijanje: 28:30, krugovi: 26:20, štafete: 53/58:44/54)
Čile - Turska 0:6
Hrvatska - Turska 4:2
(precizno izbijanje: 17:29, krugovi: 21:20, štafete: 48/57:42/56)

Francuska - Hrvatska 4:3
(precizno izbijanje: 32:29, krugovi: 23:31, štafete: 56/58:48/57)
Slovenija - Srbija 6:0
(precizno izbijanje: 37:29, krugovi: 23:18, štafete: 43/55:35/48)

Finale

Francuska - Slovenija 6:0

Štafete: Floriane Amar / Guillaume Abelfo - Rebecca Martulaš / Anže Petrič 51/58:39/55

Krugovi: Annaelle Barazzutti / Romain Garcia - Leja Vehovec / Žan Sodec 30:16

Precizno izbijanje: Annaelle Barazzutti / Guillaume Abelfo - Leja Vehovec / Žan Sodec 49:26