SP za seniore, Mersin, Turska, 6. - 9. 11.

Uz osvojenu brončanu medalju u štafetnom izbijanju hrvatski boćarski reprezentativci u turskom su Mersinu od 6. do 9. studenog prvi puta na jednom Svjetskom prvenstvu osvojili dva naslova svjetskog prvaka. Time je Hrvatska u Turskoj, od 2009. i francuskog Macona od kada se SP igra u ovakvom formatu (šest disciplina i dvije brončane medalje). po vrijednosti osvojenih medalja prvi puta osvojila prvo mjesto u poretku nacija.

Hrvatsko izaslanstvo na SP-u u turskom Mersinu

Uz Brunu Kraljića (Pontese, Italija) koji je zaslužan za osvajanje brončanog odličja u štafeti, najveći doprisno ovakvom uspjehu Hrvatske u Mersinu dala su dvojica reprezentativaca koji su osvojili naslove svjetskih prvaka, prvotimac Pule Darijan Živolić u brzinskom izbijanju, uz broncu u štafeti i Marin Ćubela (Noventa, Italija) u disciplini pojedinačno klasično.

Darijan Živolić i Marin Ćubela, svjetski prvaci

Nakon što je 2013. u argentinskoj Bahia Blanci zajedno sa Leom Brnićem za Hrvatsku osvojio prvi naslov svjetskog prvaka u štafeti, Živolić je u Turskoj osvojio svoje ukupno drugo, te prvo samostalno svjetsko zlato. Živolić je ujedno i drugi hrvatski reprezentativac koji je u brzinskom izbijanju postao svjetski prvak nakon Valtera Ivančića koji je isti uspjeh ostvario 1995. u kanadskom Hamiltonu.

Darijan Žovilić na svjetskom tronu brzinskog izbijanja
Darijan Živolić i Bruno Kraljić na pobjedničkom postolju štafetnog izbijanja

Marin Ćubela je pak u svom debitanstkom natupu u dresu hrvatske seniorske reprezentacije na jednom velikom međunarodnom natjecanju zaslužan što je Hrvatska prvi puta u povijesti dobila svjetskog prvaka u disciplini pojedinačno klasično. Time Hrvatska od ove godine ima svjetske prvake u svih šest disciplina koje se trenutno igraju na SP-u, jedina uz Slovenija i Francusku.

Hrvatska nakon Mersina ima ukupno deset svjetskih prvaka koji su osvojili deset svjetskih naslova. Od njih tri su istarska svjetska prvaka, Valter Ivančić, Alen Guštin i Darijan Živolić sudjelovali u osvajanju točno polovice, pet hrvatskih svjetskih naslova. Živolić te Ivančić, legendarni Dinko Beaković i Marino Milićević u svojoj kolekciji imaju po dvije svjetske titule, dok rekorder ostaje Leo Brnić sa tri zlata.